Aktualności

Darmowe zdjęcia do strony internetowej

Bezpłatne zdjęcia do strony internetowej

Darmowe zdjęcia do strony internetowej. Skąd je wziąć?

Darmowe zdjęcia do strony internetowej

Internet nie jest biblioteką, bądź zasobem bezpłatnych materiałów typu zdjęcia, filmy, muzyka itp. Wszystkie umieszczone tam materiały podlegają ochronie prawnej. Uświadamiając to sobie oszczędzimy wielu problemów, w tym przede wszystkim prawnych. Poruszając się i korzystając prywatnie z internetu często oglądamy bądź słuchamy nie sprawdzając legalności pochodzenia plików. Zwykle nie jest to obarczone wielkim ryzykiem. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie jeżeli zaczynamy korzystać z tych dobrodziejstw w sposób komercyjny, a w szczególności jeżeli coś publikujemy co nie jest naszym wytworem.

Publikacja zdjęć na własnej stronie internetowej

W przypadku gdy publikujemy wszelkiego rodzaju materiały na naszej stronie, w tym zdjęcia, nie możemy pozwolić sobie na to aby nie mieć pewności skąd pochodzą i czy autor zezwala na ich użycie przez nas. Każde nie autoryzowane użycie zdjęć może zakończyć się sprawą sądową i bolesnym dla nas odszkodowaniem na rzecz autora. Warto jest więc poświęcić chwilę czasu na poznanie przynajmniej podstaw prawa autorskiego oraz znaleźć te bezpieczne źródła do pobrania darmowych zdjęć do naszej strony internetowej.

Bezpłatne zdjęcia do strony internetowej

Darmowe banki zdjęć – Free stock photos

Do bezpiecznych źródeł zdjęć należy zaliczyć tzw. bezpłatne banki zdjęć (ang. free stock photos). Do tych najbardziej popularnych stock’ów zaliczyć można:

  • Pixabay – pixabay.com
  • Pexels – pexels.com

 
Tego typu banków zdjęć jest o wiele więcej, jednak często zdjęcia tam udostępniane nie są na najbardziej pożądanej w takich przypadkach licencji Creative Commons v0. Taka licencja nie wymaga od nas tzw. przypisania autora do dzieła, a więc podpisywania zdjęć i podawania źródła ich pochodzenia. Wiele inny banków udostępnia zdjęcia na różnych wariantach licencji więc pobieranie ich z tamtych stron wymaga od nas każdorazowego przeanalizowania licencji. To zabiera sporo czasu, i może rodzić wiele wątpliwości, więc lepiej skupić się na tych „najbezpieczniejszych”.

Darmowe zdjęcia do strony internetowej

Bardzo wiele zależy też od tego co zawiera publikowane zdjęcie. Nawet jeżeli autor publikuje zdjęcie do użytku na licencji CCv0, to nie znaczy że możemy z niego bez ograniczeń korzystać, gdy przedstawia np. znane marki bądź osoby. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym Bezpłatne zdjęcia do strony internetowej poruszającym dogłębniej kwestie licencji Creative Commons oraz tego na co warto zwrócić uwagę aby uniknąć problemów prawnych używają zdjęć z bezpłatnych stock’ów.

  • Posted on styczeń 24, 2018 - 7:53 am
  • By admin
  • Posted in

The comments are closed.

You must be Logged in to post a comment.Projektowanie stron internetowych - Białystok